Wersja twojej przeglądarki jest przestarzała. Zalecamy zaktualizowanie przeglądarki do najnowszej wersji.

 Witamy na parafialnej stronie internetowej 

św. Marcina Biskupa z Tours

 "Wasza służba jest czymś szczególnym, co pozwala wam doświadczyć z bliska obecności
i skutecznego działania Chrystusa w liturgii, w szczególności w Eucharystii.

Wypełniając waszą służbę liturgiczną, jesteście współpracownikami kapłana, ale przede wszystkim jesteście sługami Jezusa. Zachęcam więc was, abyście pielęgnowali głęboką przyjaźń z Nim, uznając w Nim prawdziwego przyjaciela, który jest przy waszym boku tak w pięknych, jak i w trudnych chwilach. Pamiętajcie: On potrzebuje dzieci i młodzieży, którzy oprócz służby przy ołtarzu, staną się także sługami ołtarza, oddając się całkowicie na jego służbę, aby głosić Ewangelię i rozdzielać łaskę Bożą w całym świecie.

Wasza służba przy ołtarzu jest nie tylko obowiązkiem, lecz także wielkim zaszczytem, doprawdy świętą służbą."

                                                                    Ojciec święty Jan Paweł II

 

 

Liturgiczna Służba Ołtarza to najogólniej rzecz ujmując ministranci i lektorzy.

Ministrant (łac.- sługa) – to osoba posługująca przy celebracji Mszy Świętej oraz przy sprawowaniu pozostałych sakramentów i sakramentaliów (np. błogosławieństwa, pogrzeby) a także podczas nabożeństw.

 

Lektor ministrant Słowa Bożego – odczytuje Słowo Boże (z wyjątkiem Ewangelii) oraz odczytuje wezwania Modlitwy Powszechnej; może również, za zgodą celebransa, odczytać lub zaśpiewać psalm. W naszej wspólnocie parafialnej LSO na razie liczy 6 ministrantów i 7 lektorów.

  

Poprzez służbę przy Ołtarzu oraz wspólnie spędzany czas chłopcy uczą się życia w grupie, odpowiedzialności. Mogą dzięki temu stawać się dojrzalszymi ludźmi i bardziej świadomymi chrześcijanami.

 

Obowiązki Liturgicznej Służby Ołtarza
Oczywiście bycie ministrantem nie jest łatwe – wiąże się to z poświęceniem (obowiązkowe dyżury, zbiórki) – jednak jak mówią obecni ministranci – naprawdę warto!

Jeśli więc chcesz być jednym z nas, jeżeli chcesz być bliżej Chrystusa, jeżeli chcesz wspólnie z nami owocnie spędzać czas, przeżyć ciekawe przygody, to przyjdź, zapraszamy!
Zgłaszać się można po Mszach Świętych do zakrystii lub po prostu przyjść na zbiórkę.

 

Czytania na każdy dzień

Polityka cookies

Ten serwis korzysta z plików cookies do przechowywania informacji na twoim komputerze.

Czy akceptujesz?